Slovenský východ 1. júna 1919, str. 2

Čo sa písalo v novinách pre 100 rokmi (1. júna – 15. júna 1919)

Československí inžinieri a architekti si založili profesný spolok. Maďari sa stále snažia rozložiť a oslabiť Slovensko zvnútra – ustáť to nám pomáhajú viaceré európske národy. Malá turčianska obec Bystrička udelila prezidentovi T. G. Masarykovi čestné občianstvo. Manželky politikov milovali luxus aj pred sto rokmi – pani Kúnová minula vo Viedni …

Považské hlasy z 23. mája 1919, str. 2

Čo sa písalo v novinách pre 100 rokmi (16. mája – 31. mája 1919)

Posledný rakúsko-uhorský cisár Karol V. sa odvolal proti konfiškácii svojho majetku. Na Morave vyrástlo prvé krematórium, v Turčianskom sv. Martine sa chystá slávnostné opätovné otvorenie Matice slovenskej a kúpele Sliač sa dostali do rúk štátu. V Afrike sa zjavil človek, ktorý tvrdí, že je potomkom Jána Amosa Komenského. Poľsko čelí …

Tatry, 10. mája 1919, str. 1

Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (01.mája – 15. mája 1919)

Tragická smrť generála Milana Rastislava Štefánika zasiahla Slovákov. Okrem popisu celej nehody boli napríklad jednotlivci vyzvaní, aby si ctili pamiatku generála a nepredávali, v honbe za ziskom, jeho veci ani fotky z tragédie. Poliakom sa stále nepáči, že im nepatrí Spiš – a tak sa výprava vydala až za americkým …

Slovenský východ, 17. apríla 1919, str. 2

Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (16. apríla – 30. apríla 1919)

Bratislava dostane pôžičku na svoj rozvoj, aby sa z nej stalo dôstojné hlavné mesto. V Spišskej Novej Vsi sa začalo vyučovať na troch nových stredných školách, v zas Paríži vzniklo Spoločenstvo národov – predchodca dnešnej Organizácie spojených národov (OSN). V Lotyšsku boľševická vláda vyhlásila ženu za „majetok národa“. Čo iné …