Aktuality
- 20. 9. 2019 – Nadácia Wikimedia vydala posudok o udržateľnosti, ktorý zaznamenáva celkovú uhlíkovú stopu, ktorá je vytvorená aktivitami Nadácie, a zaväzuje ju k znižovaniu emisií. Plán sa pripravoval viac ako 2 roky a Nadáciu zaviaže k väčšej environmentálnej udržateľnosti a uvedomeniu si vplyvu na životné prostredie. Koncom minulého roka Nadácia pracovala so Strategic Sustainability Group na preskúmavaní súčasných praktík a vytýčení základných zásad a na možnom ďalšom postupe. Konzultácia zahŕňala vplyv všetkých priamych výdavkov Nadácie Wikimedia na životné prostredie vrátane jej internetových služieb, kancelárií, globálneho personálu, dodávateľov, cestovania a významných udalostí. Konzultácia nezahŕňala vplyv nepriamych výdavkov, akými sú aktivity financované z grantov, peňažné investície alebo nadačné investície; nezohľadnila ani celkové emisie wikimedického hnutia. Krátke zhrnutie posudku nájdete v článku Nadácie, celý posudok sa nachádza na Wikimedii Commons.
- 19. 9. 2019 – Vďaka spolupráci Wikimedie Norge (Nórsko), Wikimedie Armenia (Arménsko) a National Archives of Norway je viac ako 180 fotografií dokumentujúcich arménsku históriu voľne dostupných na Wikimedii Commons. Všetky z nich boli odfotené nórskou misionárkou Bodil Katharine Biørnovou. Wikimedia Norge a Wikimedia Armenia začali na projekte pracovať v januári 2018. Jeho cieľom bolo digitalizovať fotky a prepísať/preložiť popisy na Wikimediu Commons. Spolupráca s inou wikimedickou pridruženou organizáciou na GLAM projekte mala vysoký dopad na produktivitu a úspech projektu (GLAM je anglická iniciálová skratka pre galérie, knižnice, archívy a múzeá). Ako to v tomto prípade demonštrovala WMNO a WMAM, pridružené organizácie Wikimedie môžu byť mostom medzi GLAM organizáciami, ktoré sú oddelené geografickými hranicami. Napríklad tento projekt pomohol prepojiť The National Archives v Osle s The Armenian Genocide Museum-Institute v Jerevane. GLAM organizácie sú viac povzdbudené, ak sa do projektu zapoja tretie strany z iných krajín; uľahčuje to proces presvedčovania GLAM organizácií, aby spolupracovali, a pomáha to pri oslovovaní viacerých komunít. Viac o projekte si môžete prečítať na webe Nadácie Wikimedia, fotky nájdete v kategórii na Wikimedii Commons.
- 14. 9. 2019 – Nadácia Wikimedia oznámila dotáciu vo výške 2,5 milióna amerických dolárov od Craig Newmark Philanthropies na podporu zabezpečenia Wikipédie a ostatných wikimedických projektov. Vďaka nej má Nadácia lepšie monitorovať a potláčať riziká pre svoje projekty a jej bezpečnostný tím má rásť a rozvíjať množstvo bezpečnostných kontrol a služieb, do ktorých patrí bezpečnosť aplikácií, riadenie rizík, reakcia na incidenty a ďalšie. Vo Wikimedii nejde o prvú Newmarkovu dotáciu: pred ňou daroval projektom Wikimedie takmer 2 milióny amerických dolárov. Podrobné informácie prináša WMF.
- 12. 9. 2019 – GregorB vo svojom článku v The Signpost vysvetľuje situáciu chorvátskej Wikipédie, ktorá je médiami kritizovaná za nacionalistický sentiment, faktické chyby, nedostatok akademických zdrojov a vynechané fakty o histórii druhej svetovej vojny. Spájaná je tiež s neonacistami a krajne pravicoví správcovia boli obvinení z používania pochybných zdrojov, falošných účtov, falšovania citácií a blokovania prispievateľov, ktorí sa snažia obsah opraviť. Toto však nie sú prvé vážne obvinenia vznesené voči chorvátskej Wikipédii. Polemika ohľadom podobných problémov sa objavila už v roku 2013. Chorvátsky minister školstva Željko Jovanović vtedy varoval chorvátskych študentov pred obsahom na chorvátskej Wikipédii a odporučil im používať iné zdroje informácií, ako napríklad Wikipédiu v angličtine alebo iných väčších jazykoch. Celý článok aj s konkrétnymi príkladmi je dostupný v aktuálnom The Signpost.
- 8. 9. 2019 – Najnovší The Signpost prináša článok, ktorý sumaziruje nedávne výskumy o rodovej priepasti vo wikimedickom hnutí.
- 7. 9. 2019 – Wikipédia bola včera a dnes znedostupnená vo viacerých krajinách po celom svete v prerušovaných periódach. Podľa webu Deutsche Welle boli prvé výpadky zaznamenané včera večer. Wikipédia bola krátko dostupná pred polnocou a potom sa znovu odmlčala. Výpadok Wikipédie je dôsledkom masívneho DDoS útoku. Jeho účelom nie je získanie citlivých údajov, útok len zahltí server a tým znemožní prístup k danej službe. V piatok večer profil Wikipédie na Twitteri potvrdil výpadok a oznámil, že na obnovení prístupu sa pracuje. K výpadku sa oficiálne vyjadrila aj Nadácia Wikimedia.
- 2. 9. 2019 – V Bruseli sa bude v dňoch 6. až 8. septembra 2019 konať wikimedická konferencia WikiConvention francophone. Jej cieľom je výmena poznatkov a skúseností medzi francúzsky hovoriacimi prispievateľmi projektov Wikimedie a naviazanie spolupráce.
- 22. 8. 2019 – Boli zverejnené koncepty odporúčaní na štrukturálnu zmenu wikimedického hnutia. Pripravené boli deviatimi pracovnými skupinami strategického smerovania Wikimedia 2030. Slúžiť budú ako kľúčový nástroj pri vytváraní budúcnosti hnutia. Ide o prvý pohľad na spôsoby, akými môže hnutie prispôsobiť svoje štruktúry, aby tie pomohli hnutiu napredovať v strategickom smerovaní. Sú odrazovým mostíkom pre konkrétne diskusie o budúcnosti, ktorú chce hnutie spolu vytvoriť. Zatiaľ však nejde o finálne odporúčania. Aby sa do tohto štádia dostali, je potrebná spätná väzba od komunity. Preto neváhajte, prečítajte si koncepty (existujú dve verzie: plné verzie tak, ako ich pripravili pracovné skupiny a skrátené verzie na lepšiu prehľadnosť) a pridajte spätnú väzbu na diskusných stránkach príslušných konceptov odporúčaní. Začať tiež môžete diskusiu v komunite. Komunitná spätná väzba je prijímaná do 15. septembra, po tomto dátume pracovné skupiny vylepšia a dokončia svoju prácu použitím komunitnej spätnej väzby, ako aj externých rád a výskumu. Finálne odporúčania budú verejne publikované v novembri a diskusie o implementácii začnú začiatkom roka 2020.
|
|
Tip mesiaca
Oceňujte redaktorov vyznamenaniami
Pokiaľ má ktorýkoľvek redaktor pocit, že konkrétny redaktor významne prispieva k vylepšeniu, tvorbe či fungovaniu Wikipédie, môže mu udeliť vyznamenanie.
Vyznamenania nájdete na stránke Wikipédia:Vyznamenania. V rôznych sekciách sa na nej nachádza zoznam vyznamenaní (radov a ďalších ocenení), ktoré môže ktorýkoľvek wikipedián (redaktor Wikipédie) udeliť inému wikipediánovi za jeho zásluhy pri tvorbe Wikipédie. Na udelenie stačí vyznamenanie vložiť na redaktorskú, príp. diskusnú stránku daného wikipediána.
|