Na sľúbených 17-miliónov eur ako odškodné za sucho z roku 2017 poľnohospodári stále čakajú. Uvoľnenie peňazí vláda avizovala na január tohto roka. Do rúk poľnohospodárov sa však zatiaľ nedostali.
Dažde v minulých dňoch priniesli poľnohospodárom vo východnom Rakúsku síce ľahké, ale nie trvalé uvoľnenie. Preto v Dolnom Rakúsku a Burgenlande zostáva sucho problémom. Očakávajú sa ďalšie dažde, uviedli to hovorcovia agrárnych komôr oboch spolkových krajín.
O tohtoročnej úrode na trnavskej tabuli rozhodne nielen ďalší vývoj počasia, ale aj hraboše ukrývajúce sa v repke a obilninách. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Deficit vlahy pociťujú pestovatelia na takmer celom území našej krajiny. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Informoval, že poľnohospodári z mnohých regiónov Slovenska hlásia v rámci monitoringu jarných prác nedostatok zrážok a zhoršujúce sa sucho.
Poľnohospodári, ktorí sú zároveň reportérmi vedeckého projektu InterSucho, začínajú byť vo svojich krátkych správach veľmi pesimistickí a niektorí až zúfalí. Na väčšine územia Českej republiky kvôli extrémnemu nedostatku zrážok za posledných päť týždňov nevzchádzajú jariny, oziminy zasychajú a neodnožujú. Nerastú ani krmoviny ako lucerna, vyplýva z desiatok hlásení.
Pestovatelia na Slovensku zápasia s nepriazňou počasia. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Poľnohospodári zo všetkých regiónov Slovenska hlásia nedostatok zrážok. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce obnoviť inštitút refundácie časti ročného poistného pre poľnohospodárov. Ten u nás v minulosti fungoval od roku 2000 do konca roku 2012. Odvtedy je možné žiadať o refundáciu len v súvislosti s vinohradmi. Po rozšírení tohto inštitútu na všetky plodiny volajú roľníci už dlho.
Zásoba pôdnej vlahy je tento rok na strednej a južnej Morave a aj v severozápadných Čechách výrazne nižšia ako vlani. V niektorých miestach týchto oblastí už panuje podľa bioklimatológov najvyšší stupeň poľnohospodárskeho sucha, ktoré sa označuje ako extrémne.
Rok 2018 ako celok bol na polovici územia Slovenska najteplejší v doterajšej histórii pozorovaní. Rekordne teplý bol tiež v strednej, západnej a južnej Európe. Z pohľadu globálnej teploty na celej Zemi bol rok 2018 doteraz štvrtý najteplejší.
Vláda opäť po čase pristupuje k nesystémovému kroku a schválila odškodnenie poľnohospodárov, ktorých v roku 2017 postihlo sucho. Prerozdelia si celkovo 17 miliónov eur. Vyčlenená suma predstavuje polovicu strát, ktoré podľa štatistík roľníci v roku 2017 utrpeli.
Fond ťažko poistiteľných rizík bude môcť začať fungovať najskôr v roku 2021. Pre ČTK to povedal český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD). Najskôr chce diskusiu so všetkými samosprávnymi organizáciami, ako sú Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR alebo Poľnohospodársky zväz ČR. O fonde sa hovorí už desaťročia, jeho spustenie sa však stále odkladá.
Rok 2018 bol mimoriadne suchý, čo sa premietlo aj do straty výnosov plodín. V niektorých okresoch prišli poľnohospodári až o tretinu z nich. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) za to môžu nadpriemerné teploty aj sporadický výskyt výdatných zrážok.
Najkomentovanejšie za 7 dní