Pozvánka do stálej expozícíe múzea
Fond na podporu umenia

 
Ministerstvo kultúra SR

 
hrad
 
MEDIÁLNI PARTNERI:

LEVICKÁ TELEVÍZIA

LEVICEONLINE

SLOVENSKÁ BRÁNA

MY TÝŽDEŇ NA POHRONÍ

POKLADY KRAJA:

Poklady kraja

Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov

AKTUÁLNE VÝSTAVY A PODUJATIA


plagat_436.jpg


plagat_435.jpg


plagat_431.jpg


plagat_434.jpg

      Výstava zo zbierok Tekovského múzea v Leviciach a súkromných zbierok, prezentujúca históriu spodného prádla od polovice 19. storočia do polovice 20. storočia.plagat_433.jpg

Vstupné: deti 0.50 €, dospelí 1 €
      Interaktívnu výstavu „Kyvadlo – vedecká hračka“ pripravilo banskobystrické občianske združenie Vedecká hračka, aby si pripomenulo 25 rokov svojej činnosti. Odo dňa 30.6.2020 si ju bude môcť pozrieť návštevník vo výstavných priestoroch Tekovského múzea v Leviciach - Dobóovský kaštieľ.
Výstavu tvoria vedecké hračky, teda dobré kvalitné hračky, ktorými možno priblížiť najmä fyzikálne zákonitosti a technické fenomény. Základom výstavy sú kyvadlá: Newtonovo, Galileovo, Maxwellovo, Rothovo, magnetické, chaotické a spriahnuté. Krátky videofilm približuje aj matematické a Foucaultovo kyvadlo. V hodinách je nepravé fyzikálne kyvadlo.
Pri hre s vystavenými vedeckými hračkami si návštevník uvedomí alebo upevní poznatky súvisiace s kmitmi, kyvmi, frekvenciou, vlnením, ... Spôsob manipulácie a fyzikálny základ každého zo 70 exponátov (okrem hračiek pre najmenších návštevníkov) je objasnený v prehľadných návodoch s obrázkami, ktoré sú väčšinou doplnené QR kódom, po odkrytí ktorého si návštevník môže pozrieť súvisiace video (napr. manipuláciu s hračkou, zaujímavosť alebo širšiu teóriu) vo vlastnom mobilnom telefóne.
Autorkou výstavy je Beata Puobišová, predsedníčka o. z. Vedecká hračka. Na tvorbe a realizácii výstavy sa podieľali aj Figurovci z Prešova, Klára Kováčiková z Nového Mesta nad Váhom a Matej Kapusta z Banskej Bystrice.plagat_166_2.jpg


plagat_201_2.jpg


plagat_420.jpg

      V tomto roku sa už po štvrtýkrát bude organizovať v poslednú nedeľu v mesiaci jún, júl, august a september medzi verejnosťou obľúbené podujatie FARMÁRSKA NEDEĽA vo VM Bohunice. Organizátorom je Tekovské múzeum v Leviciach a Obec Bohunice.
Prezentácia produktov z lokálnych fariem spojená s predajom a ich ochutnávkou, tradičné remeslá, hudba, tombola, prehliadka vysunutej expozície. Vstupné deti 0.50 €, dospelí 1 €.


© 2006-2020 TEKOVSKÉ MÚZEUM v Leviciach,       Počet návštevníkov od 1.1.2008: