Pozvánka do stálej expozícíe múzea




Fond na podporu umenia

 
Ministerstvo kultúra SR

 
hrad
 
MEDIÁLNI PARTNERI:

LEVICKÁ TELEVÍZIA

LEVICEONLINE

SLOVENSKÁ BRÁNA

MY TÝŽDEŇ NA POHRONÍ

POKLADY KRAJA:

Poklady kraja

Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov

AKTUÁLNE VÝSTAVY A PODUJATIA


plagat_447.jpg

      V deň výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa sa na hradnom amfiteátri bude premietať dokumentárny film Barbory Berezňákovej projekt Spýtaj sa vašich. Jedinečný dokument si môžete pozrieť vďaka spolupráci Tekovského múzea v Leviciach s Mestským kultúrnym strediskom Levice a Neziskovej organizácie Anny Vydrovej. Vstup je voľný, dokument je predskokanom piatkového premietania.



plagat_444.jpg

      Tekovské múzeum v Leviciach Vás srdečne pozýva do priestorov Kapitánskej budovy v hradnom areáli na výstavu s názvom Tvorba drotárov. Prostredníctvom umeleckých výrobkov Anny Kamody Budovej, Henricha Kamody a Zuzany Necpálovej predstavujeme toto jedinečné slovenské remeslo. Drotárstvo a jeho tradícia sú od roku 2019 zapísané na reprezentatívnom Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
ANNA KAMODY BUDOVÁ a HENRICH KAMODY sa do drotárskeho povedomia dostali v roku 2015. Po nesmelých začiatkoch sa rozhodli venovať výrobe časovo náročnejších drotárskych projektov, kde mohli využiť získané vedomosti z drotárskych kurzov vo Vyšehradnom a v ÚĽUV-e Banská Bystrica. Medzi prvý väčší projekt patrilo lietadlo, vládny Tupolev TU-154M. Nasledoval znak 1. taktickej letky Sliač, ktorý vznikol pri príležitosti 80. výročia vzniku vojenského letectva na Sliači a odovzdaný bol na leteckých dňoch SIAF 2017. V decembri v roku 2017, k 25. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky, Úradu vlády odovzdali štátny znak Slovenskej republiky, vyrobený drotárskou technikou. Novou veľkou výzvou pre drotárov bolo 100 rokov česko-slovenského letectva 1918 – 2018. Znak prevzal v predvečer Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018, veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, brigádny generál Ing. Ľubomír Svoboda. Tvorbu drotárskych partnerov mala verejnosť možnosť vidieť aj na výstave v Pohronskom múzeu Nová Baňa v roku 2018. V rokoch 2018 a 2019 ponúkli svoje výrobky do benefičnej aukcie Art For Help. Už teraz majú rozpracované ďalšie drotárske projekty, ktoré ulahodia oku a autorom urobia radosť. Anna pochádza zo Svodova – dedinky, ktorá je súčasťou mesta Želiezovce. Henrich pochádza z Ružomberka, a tak veľmi radi navštevujú Liptov. Spoločne trávia čas na letisku v Ružomberku, kde je krásna príroda, výhľad na Tatry a prijemní ľudia. K letectvu majú veľmi blízky vzťah, aj preto je ich tvorba viac smerovaná týmto smerom. ZUZANA NECPÁLOVÁ vyštudovala učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov filozofia a výtvarná výchova na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Počas štúdia navštevovala remeselné dielne pod vedením Magdy Slivkovej v Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici. V júni 2018 absolvovala akreditovaný kurz Drotárske techniky v RCR ÚĽUV v Banskej Bystrici. Od tej doby spolupracuje s Regionálnym centrom remesiel ÚĽUV v Banskej Bystrici. Venuje sa vlastnej tvorbe z drôtu (opletaná keramika, košíky z drôtu, voľná priestorová tvorba, bytové dekorácie a šperk). Blízke sú jej aj textilné techniky, tvorba textilných hračiek a úžitkových predmetov z textilu.



plagat_445.jpg


plagat_443.jpg

      Pre najmenších, ale aj pre dospelých, ktorí si chcú zaspomínať na svoje detstvo, Tekovské múzeum v Leviciach pripravilo v Dobóovskom kaštieli na leto interaktívnu výstavu Merkur. Táto legendárna hračka patrí k výbave detských izieb už dlhé roky. Najväčším zberateľom a staviteľom tejto populárnej českej stavebnice je Jiří Mládek. Jeho najväčší model, Oceľové mesto, ktorý je trvalo vystavený v múzeu v Polici nad Metují, mu priniesol i zápis do Guinessovej knihy rekordov. Do Levíc sa jeho zbierka opäť vracia po 9 rokoch. História tejto českej stavebnice siaha až do 20. rokov 20. storočia. Kovové časti spájané pomocou skrutiek a matíc umožňujú zostaviť modely vlakov, strojov, vozidiel či širokú škálu iných konštrukcií. Záleží len na vašej predstavivosti a šikovnosti.



plagat_446.jpg

plagat_166_2.jpg


plagat_201_2.jpg


plagat_436.jpg

© 2006-2020 TEKOVSKÉ MÚZEUM v Leviciach,       Počet návštevníkov od 1.1.2008: