Pozvánka do stálej expozícíe múzea




Fond na podporu umenia

 
Ministerstvo kultúra SR

 
hrad
 
MEDIÁLNI PARTNERI:

LEVICKÁ TELEVÍZIA

LEVICEONLINE

SLOVENSKÁ BRÁNA

MY TÝŽDEŇ NA POHRONÍ

POKLADY KRAJA:

Poklady kraja

Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov

AKTUÁLNE VÝSTAVY A PODUJATIA


plagat_453.jpg


plagat_452.jpg


plagat_451.jpg

      Tekovské múzeum v Leviciach a ZO SZV Levice v rámci spolupráce na projekte Chráňme včely – učme sa konať ako včely pripravili pre žiakov základných a stredných škôl výukový program priamo na včelnici v záhrade Levického hradu. Interaktívna prednáška s návštevou včelnice prebieha v závislosti od počasia. Program je rozdelený na dve časti, prednášku a návštevu včelnice. Pod dohľadom včelára sa žiaci, chránení včelárskymi klobúkmi, pozrú priamo do úľa. Zoznámia sa s prácou včelára, úlohou včiel v prírode a ich životom v úli.
Odporúčame:

  • pre pani učiteľky - súhlas rodičov s návštevou včelnice a zároveň potvrdenie, že dieťa nie je alergické na bodnutie hmyzom, včelnicu nie je vhodné navštíviť po hodine telesnej výchovy, maximálny počet žiakov 20 - 25
  • pre deti - pevnú obuv a dlhé nohavice
Na všetky vaše otázky odpovieme na 0914 202 028.



plagat_450.jpg

      Výstava Herci v školských laviciach predstavuje popredných hercov Slovenského národného divadla – od tých skôr narodených až po najmladšiu hereckú generáciu – z menej známej stránky: z rokov ich vlastného školovania, štúdia, prípadne z vlastnej učiteľskej práce. Podobne ako my všetci, i oni museli prejsť školskými lavicami, zažívali svoje žiacke a študentské strasti a radosti, zo školskej triedy viedli ich kroky nakoniec k umeleckému majstrovstvu, hereckej profesii. Prostredníctvom výstavných panelov vypovedajú o svojich žiackych a školských rokoch, spomínajú na svojich učiteľov, zamýšľajú sa nad tým, čo im škola dala do vienka ako ľuďom i ako umelcom. Zaspomínali si: Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Štefan Kvietik, Soňa Valentová, Dušan Jamrich, Štefan Bučko, Maroš Kramár, Jozef Vajda, Zuzana Fialová, Ľuboš Kostelný a Táňa Pauhofová. Výstavné panely vhodne dopĺňajú školské zbierky z fondu Tekovského múzea v Leviciach.



plagat_444.jpg

      Tekovské múzeum v Leviciach Vás srdečne pozýva do priestorov Kapitánskej budovy v hradnom areáli na výstavu s názvom Tvorba drotárov. Prostredníctvom umeleckých výrobkov Anny Kamody Budovej, Henricha Kamody a Zuzany Necpálovej predstavujeme toto jedinečné slovenské remeslo. Drotárstvo a jeho tradícia sú od roku 2019 zapísané na reprezentatívnom Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
ANNA KAMODY BUDOVÁ a HENRICH KAMODY sa do drotárskeho povedomia dostali v roku 2015. Po nesmelých začiatkoch sa rozhodli venovať výrobe časovo náročnejších drotárskych projektov, kde mohli využiť získané vedomosti z drotárskych kurzov vo Vyšehradnom a v ÚĽUV-e Banská Bystrica. Medzi prvý väčší projekt patrilo lietadlo, vládny Tupolev TU-154M. Nasledoval znak 1. taktickej letky Sliač, ktorý vznikol pri príležitosti 80. výročia vzniku vojenského letectva na Sliači a odovzdaný bol na leteckých dňoch SIAF 2017. V decembri v roku 2017, k 25. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky, Úradu vlády odovzdali štátny znak Slovenskej republiky, vyrobený drotárskou technikou. Novou veľkou výzvou pre drotárov bolo 100 rokov česko-slovenského letectva 1918 – 2018. Znak prevzal v predvečer Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018, veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, brigádny generál Ing. Ľubomír Svoboda. Tvorbu drotárskych partnerov mala verejnosť možnosť vidieť aj na výstave v Pohronskom múzeu Nová Baňa v roku 2018. V rokoch 2018 a 2019 ponúkli svoje výrobky do benefičnej aukcie Art For Help. Už teraz majú rozpracované ďalšie drotárske projekty, ktoré ulahodia oku a autorom urobia radosť. Anna pochádza zo Svodova – dedinky, ktorá je súčasťou mesta Želiezovce. Henrich pochádza z Ružomberka, a tak veľmi radi navštevujú Liptov. Spoločne trávia čas na letisku v Ružomberku, kde je krásna príroda, výhľad na Tatry a prijemní ľudia. K letectvu majú veľmi blízky vzťah, aj preto je ich tvorba viac smerovaná týmto smerom. ZUZANA NECPÁLOVÁ vyštudovala učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov filozofia a výtvarná výchova na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Počas štúdia navštevovala remeselné dielne pod vedením Magdy Slivkovej v Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici. V júni 2018 absolvovala akreditovaný kurz Drotárske techniky v RCR ÚĽUV v Banskej Bystrici. Od tej doby spolupracuje s Regionálnym centrom remesiel ÚĽUV v Banskej Bystrici. Venuje sa vlastnej tvorbe z drôtu (opletaná keramika, košíky z drôtu, voľná priestorová tvorba, bytové dekorácie a šperk). Blízke sú jej aj textilné techniky, tvorba textilných hračiek a úžitkových predmetov z textilu.



plagat_443.jpg

      Pre najmenších, ale aj pre dospelých, ktorí si chcú zaspomínať na svoje detstvo, Tekovské múzeum v Leviciach pripravilo v Dobóovskom kaštieli na leto interaktívnu výstavu Merkur. Táto legendárna hračka patrí k výbave detských izieb už dlhé roky. Najväčším zberateľom a staviteľom tejto populárnej českej stavebnice je Jiří Mládek. Jeho najväčší model, Oceľové mesto, ktorý je trvalo vystavený v múzeu v Polici nad Metují, mu priniesol i zápis do Guinessovej knihy rekordov. Do Levíc sa jeho zbierka opäť vracia po 9 rokoch. História tejto českej stavebnice siaha až do 20. rokov 20. storočia. Kovové časti spájané pomocou skrutiek a matíc umožňujú zostaviť modely vlakov, strojov, vozidiel či širokú škálu iných konštrukcií. Záleží len na vašej predstavivosti a šikovnosti.



plagat_166_3.jpg


plagat_201_4.jpg


plagat_436.jpg

© 2006-2020 TEKOVSKÉ MÚZEUM v Leviciach,       Počet návštevníkov od 1.1.2008: