Prohuman: publikovanie Vašich článkov v zimnom semestri 2020

aug 18 2020

Využite možnosť rezervácie termínov recenzného konania a termínov publikovania článkov vo vedecko-odbornom recenzovanom časopise Pohuman. Ak sa prihlásite, články možu byť publikované už v zimnom semestri 2020.

Link na prihlásenie: https://prosurvey.prohuman.sk/index.php/462325?lang=sk

2 % z dane pre Prohuman

jan 24 2020

Ak ste našli u nás čitateľsky zaujímavý obsah a chceli by ste nám pomôcť poukázaním 2 % z dane pre ďalší rozvoj časopisu, článkov a tém, je tu pár informácií ktoré vás môžu zaujímať:

  • Činnosť časopisu Prohuman nebola od jeho vzniku v roku 2009 finančne podporená žiadnou dotáciou zo štátneho rozpočtu SR, európskym grantom ani žiadnou nadáciu v SR ani zo zahraničia. Časopis finančne nepodporilo MPSVaR ani napriek žiadostiam.
  • Už 11 rokov vám prinášame voľne dostupné články z viacerých vedeckých oblastí.
  • Cesta k pravde vedie cez otvorenú diskusiu, ktorej v našich internetových časopisoch dávame priestor.
  • Ak ste v článkoch našli pomoc a inšpiráciu, môžete nám teraz pomôcť
  • Neprinášame konfrontáciu ale otvorený priestor pre odbornú diskusiu.
  • Snažíme sa publikovať kvalitné články a informácie.
  • Nájdete u nás množstvo zborníkov a odborných kníh v PDF.
  • Pomáhame čitateľom pri štúdiu a v praxi.
  • Je pravdou, že iba pár jednotlivcov sa podieľa finančne a materiálne na udržaní prevádzky časopisu a práve 2% z dane sú nástrojom, ako tí ktorým, sme pomohli ho môžu podporiť udržať.
  • Časopis nemá platených stálych zamestnancov, všetci naši spolupracovníci vykonávajú dobrovoľnícku činnosť.

ProSurvey a Prohuman - realizujte výskumy s nami

mar 16 2019

ProSurvey a Prohuman ponúka službu spracovania dotazníkov a výskumov podľa dodanej predlohy. Oslovíme vybraných respondentov, vyhodnotíme odpovede. Pošleme Vám hotové výsledky, v ktorých sú tabuľky a grafy. Odbremeníme Vás tak od práce a vyhodnocovania dotazníkov, technického spracovania a tvorby grafov. Od roku 2011 sme individuálne poradili a vyhodnotili cez 700 výskumov z rôznych profesijných oblastí.


Naše zameranie

1. Prieskumy k študentským záverečným prácam.
2. Prieskumy verejnej mienky, komerčné prieskumy a anketové sondáže.
3. Vedecké štúdie (elektronické spracovanie štandardizovaných dotazníkov, testov a dotazníkov vlastnej proveniencie).

Obráťte sa na nás a pomôžeme vám ich zrealizovať.

Druhošancové vzdelávanie v akčných plánoch menej rozvinutých okresov Slovenska

sep 7 2020

Second chance education in the action plans of the less developed districts' development of Slovakia

Abstrakt: Programy ďalšieho vzdelávania zamerané na osvojenie jednoduchých pracovných zručností udržiavajú dospelých s nízkou úrovňou kvalifikácie na neistých a málo platených pracovných miestach, bez možnosti získať si lepšie ohodnotenú kvalifikovanú prácu a zachovávajú generačný cyklus vylúčenia a chudoby. Vzdelávanie dospelých bez základného vzdelania (ISCED 100) a so základným vzdelaním (ISCED 244) je na Slovensku v gescii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ale i Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, nakoľko väčšinu dlhodobo nezamestnaných tvoria práve dospelí bez základného vzdelania a so základným vzdelaním. Vytvorenú možnosť pre dospelých získať vzdelanie, či zvýšiť si stupeň vzdelania, považujeme za jeden z krokov smerujúcich k prerušeniu generačného cyklu chudoby a v kontexte rozvoja regiónov a okresov Slovenska za jeden z faktorov ich dlhodobého a udržateľného rozvoja. V štúdii poskytujeme výsledky sekundárnej analýzy akčných plánov rozvoja menej rozvinutých okresov Slovenska, v ktorej sme sa zamerali na prisudzovaný význam druhošancového vzdelávania dospelých bez základného vzdelania (ISCED 100) a so základným vzdelaním (ISCED 244) pre rozvoj menej rozvinutých okresov Slovenska.
Kľúčové slová: celoživotné vzdelávanie, druhošancové vzdelávanie, ďalšie vzdelávanie, dospelí bez základného vzdelania, dospelí so základným vzdelaním, menej rozvinutý okres, akčný plán rozvoja okresu.

Abstract: The programs of further education concentrated on the acquiring of the simple working skills keep the adults having low level of qualification on unstable and poorly paid working positions, without an opportunity to gain a better-paid qualified job and they maintain the generation cycle of exclusion and poverty. Educating of adults without primary education (ISCED 100) and with primary education (ISCED 244) is in Slovakia under the control of Ministry of Education, Science, Research and Sport but also of Ministry of Labor, Social Affairs and Family, because people, who are unemployed for a long time, are mainly adults without primary education and with primary education. We consider this opportunity for adults to gain education or increase their level of education to be one of the steps leading towards the interrupting of the generation cycle of poverty and, in the context of the development of regions and districts in Slovakia, to be one of the factors of their long-term and sustainable development. This study provides results of the secondary analysis of the actions plans of the less developed Slovakia's districts' development, in which we concentrated on the attributed meaning of the second chance education of adults without primary education (ISCED 100) and with primary education (ISCED 244) for the development of the less developed districts of Slovakia.
Key words: lifelong education, second chance education, further education, adults without primary education, adults with primary education, less developed district, action plan of the district's development.

Akreditovaný kurz Supervízia v pomáhajúcich profesiách začína 8.10.2010 v Svätom Jure

aug 27 2020

Vzdelávanie je akreditované MŠVVaŠ SR pod č. 3498/2019/4/1.

Rozsah vzdelávania: 240 hodín
Kontaktných 180 hodín (6 stretnutí po 3 dni) + supersupervízia 60 h

Profil absolventa po ukončení:
Absolvent vzdelávacieho programu disponuje vedomosťami o supervízii, skupinových procesoch a didaktike, má zručnosti vo vedení individuálnej aj skupinovej supervízie, analyzuje a identifikuje problém sociálneho klienta a akceptuje etické princípy poradenskej praxe. Je schopný empaticky pochopiť a akceptovať supervidovaného poradcu pri práci so sociálnym klientom, riadiť poradcu k pozitívnej zmene pri hľadaní nových alternatív v práci so sociálnym klientom, metodicky usmerňovať interakciu medzi poradcom a sociálnym klientom s využitím sebareflexívnych schopností jednotlivcov, skupín, tímov a organizácií s orientáciou na motiváciu klienta a jeho mobilizáciu k vyriešeniu problému vlastnými schopnosťami. Ovláda neštandardné situácie na pracovisku v oblasti komunikácie a kooperáciu medzi spolupracovníkmi a nadriadenými s cieľom nápravy a pozitívnej zmeny so zabezpečením optimálnej komunikácie a kooperácie, štýly supervízie pri supervidovaní poradcu a lektorské pomôcky a nástroje v supervíznom procese.

Prvá časť vzdelávania: 08. - 10.10.2020
(na prvom stretnutí si účastníci dohodnú spoločne ďalšie termíny vzdelávania)

l. ročník multidisciplinárnej odbornej konferencie s názvom: Násilie ako sociálno-patologický jav páchaný na generáciách, sa koná 20.10.2020 v Piešťanoch

aug 27 2020

Konferencia sa uskutoční pri príležitosti, 30. výročia prijatia dohovoru o právach dieťaťa.

Konferencia na tému Prax založená na dôkazoch v pomáhajúcich profesiách, 13.11.2020, Michalovce

aug 27 2020

Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Bratislava, n. o. Detašované pracovisko bl. Metoda Dominika Trčku v Michalovciach usporadúva dňa 13. novembra 2020 VII. Medzinárodnú vedeckú konferenciu na tému „Prax založená na dôkazoch v pomáhajúcich profesiách“.

Hlavnými témami konferencie sú:
• Inovatívne prvky pri práci s klientom
• Inovatívne metódy v starostlivosti o pacienta
• Ošetrovateľstvo v kontexte praxe založenej na dôkazoch (EBP, EBN).
• Sociálne služby a dlhodobá starostlivosť
• Trendy vo vzdelávaní
• Praktická aplikácia spirituality v nemocniciach, hospicoch a zariadeniach sociálnych služieb
• Pandémia COVID-19 v kontexte poskytovania sociálnych služieb
• Pandémia COVID-19 v kontexte poskytovania zdravotnej starostlivosti
• Vária

Konferencia je určená: lekárom, verejným zdravotníkom, sestrám, sociálnym pracovníkom, fyzioterapeutom, psychológom, vedeckým pracovníkom, teológom, nutričným terapeutom.

Akreditovaný kurz Špecializované sociálne poradenstvo začína 5.10.2020 v Prešove

aug 27 2020

Rozsah vzdelávania: 180 hodín (6 stretnutí po 3 dni)

Profil absolventa po ukončení:
Absolvent vzdelávacieho programu disponuje odbornými vedomosťami o sociálnom poradenstve, má zručnosti vo vedení poradenského rozhovoru so sociálnym klientom, používa metódy sociálneho poradenstva, využíva poradenské postupy a optimalizuje poradenský proces. Je schopný analyzovať a identifikovať problém sociálneho klienta, akceptovať etické princípy poradenskej praxe, metodicky usmerňovať postupy pri práci so sociálnym klientom s využitím sebareflexívnych schopností. Ovláda neštandardné situácie v oblasti komunikácie a kooperácie medzi poradcom a sociálnym klientom s orientáciou na motiváciu klienta k pozitívnej zmene a jeho mobilizáciu pri hľadaní nových alternatív k vyriešeniu problému vlastnými schopnosťami.

Prvá časť vzdelávania: 05. - 07.10.2020
(na prvom stretnutí si účastníci dohodnú spoločne ďalší termín vzdelávania)

Ako charita projektom MIND bojuje proti ‘globalizácii ľahostajnosti’

aug 20 2020

Migrácia jej umožnila absolvovať zahraničné pobyty aj nájdenie nového domova – na Slovensku. Projektová manažérka európskeho projektu MIND, Irina Adamova, v rozhovore vysvetľuje, aké prijatie sa jej dostáva od nášho obyvateľstva, aj aké výzvy prekonáva pri finalizovaní veľkej charitnej kampane o migrácii ‚Čo je domov?‘.

Živá knižnica z dielne SKCH v realiteŽivá knižnica z dielne SKCH v realite

Tim SKCH pred mobilnou vystavou o migracii a domove
Irina Adamova v ueceneckom tabore Kofinou na Cypre - leto 2020
Irina Adamova prezentuje kampan Co je domov

Vyplňte nám dotazník k výskumu: Porozumenie zdraviu a zdravotnej starostlivosti. Výsledky nám pomôžu zlepšiť spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom s hypertenziou (vysokým krvným tlakom)

aug 18 2020

Vážená pani, vážený pán,

ďakujeme Vám, že si nájdete čas na zodpovedanie tohto dotazníka. Dúfame, že výsledky nám pomôžu zlepšiť spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom s hypertenziou (vysokým krvným tlakom). Nie sú tu žiadne správne alebo nesprávne odpovede.

Riešiteľský kolektív výskumu je z Fakulty zdravotníctva KU Ružomberok. Technickú realizáciu výskumu robí časopis Prohuman.sk so službou Prosurvey.sk, ktorá je zameraná na realizáciu podobných výskumov.

Link na dotazník: https://prosurvey.prohuman.sk/index.php/945239?lang=sk

Radkin Honzák: Kořeny slovenské psychoterapie – profesor Stuchlík

aug 18 2020

Cesty některých objevů jsou klikaté. Lidský magnetismus, kterým úspěšně léčil Mesmer, který byl zatracen vědeckou komisí Královské akademie v Paříži pod vedením tehdejšího amerického velvyslance Benjamina Franklina (v komisi zasedal také Lavoisiére později připravený o hlavu vynálezem dalšího člena komise doktora Guillotina), nebyl zcela zapomenut. Nešlo sice o magnetismus, ale o sugesci a hypnózu, s níž někteří jedinci měli zkušenosti již pradávno, ale raději to nezveřejnili. Prostřednictvím potulného švýcarského magnetizéra Lafontaina dorazila tato zábavná atrakce pro pobavení publika roku 1841 do Manchestru, kde se představení účastnil také místní lékař James Braid (1769 – 1860).

Ilustrácia: akad. mal. Veronika Lučeničová Gabčová PhD.Ilustrácia: akad. mal. Veronika Lučeničová Gabčová PhD.

Publikácia Ambrely o textilnom a odevnom priemysle radí, ako skoncovať s rýchlou módou (PDF)

aug 18 2020

Vedeli ste, že výroba textilu a produkcia odevov je jedným z najviac znečisťujúcich a krutých priemyslov? Nová publikácia ‘Textilný a odevný priemysel – Problémy a riešenia’ prináša prehľad o súčasných problémoch, ale aj potenciálnych riešeniach v oblasti globálneho, ale aj slovenského textilného a odevného priemyslu. Je určená všetkým, čo premýšľajú, ako zastaviť produkciu a podporu rýchlej módy.

Slovak ‘Faces of migration‘ as inspiring Ambassadors of change (PDF)

aug 12 2020

Have you ever wondered how international volunteers’ views of global challenges and future plans change after their long-term stay in low-income countries? Have you realized how both the hosting organisations, as well as the sending organisations at home grow together with their volunteers? Have you imagined how the mitigation of forced migration through specific volunteer projects happens when the sent young people work directly with migrating communities? The stories of three Slovak Development Volunteers – Veronika, Anna and Martin will give you the answers.

1 Veronika working at the community center of ADRA Albania
1 Veronika walking Roma kids to the community center of ADRA Albania
1 Slovak volunteer Veronika Zimova in Albania

Ambrela v novej štúdii opisuje, ako dobrovoľníčiť v oblastiach, ovplyvnených migráciou (PDF)

aug 12 2020

Obsahom môže motivovať mladých Slovákov a Slovenky, ktorí by po odoznení koronakrízy a pandémie Covid-19 radi vycestovali pomáhať núdznym ľuďom do zahraničia. Prípadová štúdia o pozitívnych príkladoch slovenskej dobrovoľníckej praxe v nízkopríjmových krajinách vznikla nie náhodou toto leto v dielni platformy Ambrela, ktorá združuje 27 rozvojových a humanitárnych organizácií na Slovensku.

Formovanie edukačného sociálneho poradenstva

aug 10 2020

Forming of the educational social counselling

Abstrakt: V príspevku sa zameriame na vymedzenie a formovanie edukačného sociálneho poradenstva ako druhu a prostriedku sociálnej prevencie pre dospelé osoby.
Kľúčové slová: edukačné sociálne poradenstvo, dospelí klienti.

Abstract: In the paper we focussed to the formulation of educational social counselling as a tool of social prevention for adult persons.
Key words: educational social counselling, adult clients.

Ilustrácia: akad. mal. Veronika Lučeničová Gabčová PhD.Ilustrácia: akad. mal. Veronika Lučeničová Gabčová PhD.

Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte v časopise Prohuman. Hľadáme práve Vás!