Do losovania o očkovaciu prémiu sa zaregistrovalo pol milióna ľudí
Podľa Matoviča to predstavuje štvrtinu všetkých zaočkovaných ľudí. Ministerstvo dodáva, že podľa prieskumu Slovenskej akadémie vied by očkovacia prémia dokázala presvedčiť 146-tisíc ľudí, ktorí váhali, alebo sa neplánovali vôbec dať zaočkovať.
Do losovania o očkovaciu prémiu sa k utorku zaregistrovalo 500-tisíc ľudí. Informoval o tom podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Do očkovacej prémie sa podľa informácií ministerstva financií zapojila štvrtina všetkých zaočkovaných ľudí.
Zo zapojených do očkovacej prémie je 52 percent mužov a 48 percent žien.
„Najviac registrovaných máme vo vekovej skupine 40 až 49 rokov. Seniorov starších ako 65 rokov je doteraz prihlásených takmer 85-tisíc, čo je 16,8 percenta zo všetkých registrovaných ľudí. Zaujímavosťou je, že už štvrtý deň po spustení dominovali registráciám práve seniori starší ako 65 rokov, a tí prevažujú až dodnes,“ uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti.
Rezort dodáva, že podľa prieskumu Slovenskej akadémie vied by očkovacia prémia dokázala presvedčiť 146-tisíc ľudí, ktorí váhali, alebo sa neplánovali vôbec dať zaočkovať.
Losovať sa začne 15. augusta. Dokopy sa podľa Matoviča rozdelí 110-tisíc cien za obdobie 12 týždňov. Ceny na očkovaciu prémiu dosiahnu približne 21 miliónov eur.
Ministerstvo spustilo 1. augusta 2021 večer stránku www.bytzdravyjevyhra.sk, na ktorej sa môžu zaregistrovať všetci záujemcovia o očkovaciu prémiu alebo sprostredkovateľský bonus v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu Covid-19. Odmeny majú motivovať ľudí k očkovaniu.
Dnes treba vedieť
Hnutie Taliban obsadilo dnes strategické mesto Ghazní, ktoré sa nachádza len zhruba 150 kilometrov južne od afganskej metropoly Kábul. Ghazní leží na hlavnej trase spájajúcej Kábul s juhoafganským mestom Kandahár. (tasr)
Na Slovensku pribudlo v stredu 74 prípadov nákazy koronavírusu, urobili 6 658 PCR testov. Nové obete nepribudli. V nemocniciach je hospitalizovaných 57 pacientov. (tasr)
Súd s Kováčikom
Na pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom prišiel aj Robert Fico
V procese by mali dnes vypovedať ďalší svedkovia, Dömötör tvrdí, že ho na krivú výpoveď naviedol Petrov.
Babiš žiada zastavenie trestného stíhania v kauze Čapí hnízdo
O prípadnej obžalobe v kauze údajného dotačného podvodu má dozorný žalobca rozhodnúť do konca augusta.
"Matovič vás najprv zhadzuje na tlačových konferenciách, vysvetlí vám, ako tomu nerozumiete a že si neviete prečítať príbalový leták, a potom s vami strávi päť hodín, aby vás presvedčil, že má pravdu. Samozrejme, nepodarí sa to a nakoniec si aj tak spraví po svojom," hovorí o skúsenosti s expremiérom v knižnom rozhovore matemarik Richard Kollár.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv smeruje k rozhodnutiu o schválení podávania tretej dávky vakcíny proti covidu ľudom so slabou imunitou. Informoval o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenované zdroje. Rozhodnutie by mohlo padnúť už vo štvrtok alebo v piatok. (tasr)
USA
Ženu prepustila cirkevná škola za homosexuálne manželstvo, na súde nesupela
Súd neuznal diskrimináciu v prípade výchovnej poradkyne, ktorú prepustili za uzatvorenie homosexuálneho manželstva.
František na Slovensku
Mesto Šaštín-Stráže zrekonštruuje cesty a chodníky pri bazilike
Mesto dostane 427-tisíc eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií, ďalších 25-tisíc je určených na obstaranie mobiliára.
Na ruskom polostrove Kamčatka sa dnes zrútil vrtuľník, na palube bolo 13 turistov a traja členovia posádky. Haváriu prežilo deväť osôb, zvyšných sedem je nezvestných. K nehode došlo v prírodnej rezervácii Kronockij, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO. (tasr)
Chelsea získala druhýkrát Superpohár UEFA po triumfe nad Villarrealom
Úradujúci víťazi Ligy majstrov zdolali v Belfaste šampióna Európskej ligy 6:5 po penaltovom rozstrele.