Portál:História
![]() |
Historický portál | ||||
![]()
|
![]()
17. jún
Odporúčaný článok ![]() Dejiny Pitcairnových ostrovov siahajú až k prvému osídleniu Polynézanmi v 11. storočí, kedy sa usadili na ostrovoch Henderson a Pitcairn, kde vybudovali prosperujúcu spoločnosť. Polynézania sa na ostrovoch vyskytovali približne štyri storočia a potom ich z neznámych príčin opustili. Prvým Európanom, ktorý sa na ostrovoch objavil, bol Pedro Fernandes de Queirós, ktorý objavil a pomenoval dva z ostrovov, ale dnes nie je jasné, ktoré to boli. Počas 17. a 18. storočia boli postupne objavené a pomenované všetky štyri ostrovy: Oeno v roku 1606 Pedrom Fernandesom de Queirós, Pitcairn v roku 1767 Philipom Carteretom (možno už v roku 1606 Pedrom Fernandesom de Queirós), Ducie roku 1791 Edwardom Edwardsom a Henderson v roku 1819 Jamesom Hendersonom (možno však už v roku 1606 Pedrom Fernandesom de Queirós). Keď Polynézania z Pitcairnových ostrovov odišli, zostali ostrovy neosídlené až do roku 1790, kedy Pitcairnov ostrov objavila skupina tvorená britskými vzbúrencami z HMS Bounty a Tahiťanmi. Stáli kolonisti sa usadili iba na Pitcairne, ostatné ostrovy zostali neobývané. Briti, ktorí prežili, a ich potomkovia na ostrove žili až do roku 1808, kedy ostrov objavili americkí veľrybári, v roku 1814 osadníkov objavili aj Briti. Pitcairnská kolónia sa rozrastala a pre preľudnenie sa osadníci v roku 1831 presťahovali na Tahiti, ale čoskoro sa vrátili. V roku 1856 osadníci odišli na ostrov Norfolk, kde však väčšina už natrvalo zostala a na Pitcairn sa po niekoľkých rokoch vrátil len zlomok z nich.
Vybraný citát
Kategórie
Články
Vedeli ste, že...
Obrázok Horná časť stély Chammurapiho zákonníka na ktorej je zobrazený boh Šamaš predávajúci „pastiersky úrad” Chammurapimu.
Najnovšie články Bombardovanie letiska Tri Duby 10. septembra 1944 · Voľby do okresných zastupiteľstiev Slovenskej krajiny v roku 1935 · Atentát na Roberta Fica · Boje na Poľane · Satyrská dráma · Casa Amatller · Figueres · Roses · Vyhlásenie vojny Sovietskemu zväzu Slovenskou republikou · Jezuitské misie v Číne · Vatikánsky apoštolský archív · Július Chovan · Alexej Semionovič Jegorov · Vyhlásenie vojny Spojeným štátom a Veľkej Británii Slovenskou republikou · Prvá kríza v Taiwanskej úžine · Raquel May · Dámsky mier · Múzeum voskových figurín Madame Tussaudovej · Rusifikácia Ukrajiny · Bombardovanie Bratislavy 21. a 22. februára 1945 · Bombardovanie Devínskej Novej Vsi 6. decembra 1944 · Bombardovanie letiska Nový Dvor 20. septembra 1944 · Afganský konflikt · Ťaženie Sulejmana I. v roku 1529 · Palais de Chaillot · Nálet na piešťanské letisko 18. septembra 1944 · Bitka pri Sluis (1340) · Bohumila Ferenčuhová · Kliatba · Nagyváradský mier · Miroslav Londák · Ľudovít Haan · Ambiorix · Boje pri Prievidzi · Tretia pražská dohoda · Európske náboženské vojny · Druhá pražská dohoda · Francúzske náboženské vojny · Obliehanie Černihivu · Zákon o právnosti konaní súvisiacich s bojom o znovunadobudnutie slobody Čechov a Slovákov
Slovenská história ![]()
|
Pozri aj: WikiProjekt História
Vytvoriť: Dejiny Poľska
Rozšíriť: Légia Kondor, Rumunská revolúcia v roku 1989
Upraviť: Americká občianska vojna, Berlínske krízy
Prírodné a technické vedy, veda a technika
Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť
Geografia