Preskočiť na obsah

Portál:Slnečná sústava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 6 836 článkov.
Portál Astronómia Astronómia Portál Kozmonautika Kozmonautika Slnečná sústava Portál Hviezda Hviezda
Portál Slnečná sústava

Slnečná sústava je planetárna sústava hviezdy Slnko, do ktorej patrí aj Zem. Skladá sa zo Slnka a všetkých telies, ktoré obiehajú okolo neho (planét, trpasličích planét, planétok, komét, mesiacov, meteoroidov, medziplanetárneho plynu a prachu), rovnako ako aj prostredia, v ktorom sa tento pohyb uskutočňuje.

Centrálnym telesom slnečnej sústavy je Slnko, v blízkosti ktorého sa nachádza aj ťažisko sústavy. Planéty obiehajú okolo Slnka po eliptických dráhach blízkych kružniciam. Zem je treťou planétou slnečnej sústavy (v poradí od Slnka).

Index slnečnej sústavy (22. október - 7105 článkov)
! 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A Á B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W Y Z Ž
Odporúčaný článok
Merkúr na záberoch sondy Mariner 10
Merkúr na záberoch sondy Mariner 10

Merkúr je najbližšia planéta slnečnej sústavy od Slnka a najmenšia planéta slnečnej sústavy.

Merkúr je malá kamenná planéta s povrchom posiatym impaktnými krátermi. Teploty na jeho povrchu kolíšu od +440° C cez deň po -180 °C v noci. Za takéto obrovské rozdiely môže hlavne neprítomnosť hustej atmosféry. Napriek tomu, že je najbližšie k Slnku, nedrží teplotný rekord medzi planétami slnečnej sústavy. Ten patrí Venuši, ktorá je od Slnka síce ďalej, ale panuje na nej silný skleníkový efekt.

Jeho priemer je 38% priemeru Zeme, čo je 1,4-krát viac, ako priemer Mesiaca. Merkúr má vysokú hustotu a slabé, no predsa prítomné magnetické pole. To svedčí o tom, že vo vnútri planéty sa nachádza masívne jadro. Obieha okolo Slnka najrýchlejšie zo všetkých planét, no jeho rotácia je naopak veľmi pomalá. Nemá nijaký mesiac.

Bol pomenovaný podľa rímskeho posla bohov Merkúra, keďže sa pohybuje po oblohe najrýchlejšie zo všetkých planét. Bol známy už od staroveku, hoci je voľným okom ťažšie pozorovateľný. Keďže jeho dráha sa nachádza vo vnútri dráhy Zeme, nikdy sa na oblohe nevzdiali od Slnka o viac ako 28°, a preto ho možno pozorovať len ráno, krátko pred východom, alebo večer, krátko po západe Slnka. Aj tak môže byť niekedy pomerne nápadným objektom na večernej či rannej oblohe.

Kategórie
Slnečná sústava: Slnko · Planéty slnečnej sústavy · Mesiace planét · Prstence planét · Trpasličie planéty · Medziplanetárna hmota · Planétky · Kométy · Meteoroidy · Astronomické prechody
Články
Najlepšie články
Saturn · Slnko · Slnečná sústava · Kométa · Mars · Merkúr · Mesiac · Urán · Venuša
Ďalšie dobré články: 134340 Pluto · 136108 Haumea · 1 Ceres · 50000 Quaoar · Atmosféra Marsu · Enceladus (mesiac) · Galileo (kozmická sonda) · Io (mesiac) · Jupiter · Kallisto (mesiac) · Neptún · Oblak · Opportunity · Pásmo planétok · Prstence Saturna · Triton (mesiac) · Voda na Marse · Voyager 2 · Vznik a vývoj slnečnej sústavy
Nové články
C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) · TOPAZ (jadrový reaktor) · 2024 PT5 · 11636 Pezinok · Privrátená strana Mesiaca · Zatmenie Slnka 8. apríla 2024 · Ranger 7 · Ranger 4 · Veľká čínska nížina · Kolonizácia Marsu · Pioneer 4 · Ranger 1 · Posledná štvrť · Čandraján-3 · Áditja-L1 · Psyche (sonda) · Prvá štvrť · Pioneer 0 · Luna 25 · Linda A. Morabitová · Pristátie na Marse · Lunar Gateway · Marsovský rover · Europa Clipper · Jupiter Icy Moons Explorer · Artemis II · C/2022 E3 (ZTF) · Impaktná zima · Misia na Mars · 65803 Didymos · Radiačný pás · Tchien-wen-1 · ISRU · Obývateľná základňa · Projekt DART · Perseverance (rover) · Program Artemis · Mars 2020 · 2020 CD3 · Solar Orbiter
Vedeli ste, že...
  • ...na večernej oblohe, nad západným obzorom, bude maximálne do konca októbra pozorovateľná jasná neperiodická kométa C/2023 A3?
  • ...na základe nekvalitných snímok sondy Luny 3 pomenovali Sovieti jeden z útvarov, ktoré na nich boli, Sovietsky hrebeň, ale neskôr sa ukázalo, že toto vyše 2 000 km dlhé horstvo vlastne neexistuje?
  • ...v dôsledku tohoročnej mimoriadnej slnečnej aktivity sa v máji 2024 aj na Marse objavila polárna žiara?
  • ...podľa údajov z JWST by trpasličie planéty Makemake a Eris mohli tiež byť geologicky aktívne?
  • ...aj také malé teleso, ako je Jupiterov mesiac Amalthea, vydáva do svojho okolia viac tepla, než prijíma zo Slnka?
  • ...sopečné oblaky poskytujú veľmi priaznivé podmienky pre vznik bleskov?
Obrázok týždňa


Záber trpasličej planéty Pluto zo sondy New Horizons, 15 minút po najbližšom priblížení sondy k tomuto telesu, dňa 14. júla 2015. Na snímke vyniká reliéf ľadových pohorí dvíhajúcich sa až 3 500 metrov nad povrch Pluta. Zreteľný je aj opar riedkej atmosféry.
Zoznamy
Príbuzné portály

Astronomický portál

Kozmonautický portál

Geovedný portál

Hviezdny portál
Správcovia portálu

Ďalšia pomoc je vítaná! Neváhajte a zapojte sa do správy portálu.

Najdôležitejšie pojmy
Veľké objekty slnečnej sústavy
Kliknutím na obrázok sa dostanete na článok o danom telese.
Slnko
Slnko
Merkúr
Merkúr
Venuša
Venuša
Zem‎
Zem‎
Mars
Mars
Ceres
Ceres
Jupiter
Jupiter
Saturn
Saturn
Urán‎
Urán‎
Neptún
Neptún
Orcus
Orcus
Pluto
Pluto
Ixion
Ixion
Varuna
Varuna
Haumea
Haumea
Quaoar
Quaoar
Makemake
Makemake
Gonggong
Gonggong
Eris
Eris
Sedna
Sedna
Potrebujeme aj Tvoju pomoc pri tvorbe a úprave nasledujúcich článkov

Vytvoriť: 10199 Chariklo, 152830 Dinkinesh, (307261) 2002 MS4, Bailly (kráter), Jupiterova rodina komét, Chandlerova perióda, Lunar Prospector, povrch Mesiaca, medziplanetárna kozmická sonda, mesačná pevnina, More dažďov, orbitálne parametre, Pioneer Venus Orbiter, porucha obežnej dráhy, povrch Mesiaca, Ranger 8, rotačná os, rázová vlna, siderický mesiac, synodický mesiac, Trace Gas Orbiter, uhlový priemer, Venera-16, vodíková koróna,...
Rozšíriť: 20000 Varuna, 28978 Ixion, 225088 Gonggong a ďalšie planétky (zoznam všetkých planétok potrebujúcich rozšírenie), Janus a ďalšie mesiace, Medziplanetárny prach, Denný polčas, Sklon osi rotácie, Enckeho kométa, 67P/Churyumov-Gerasimenko, 103P/Hartley, Slnečná hmlovina, Výron koronálnej hmoty, Mariner 10... všetky články o slnečnej sústave potrebujúce rozšírenie
Aktualizovať: 73P/Schwassmann-Wachmann, 17P/Holmes, 2004 XP14, Mars Odyssey, Hayabusa, Venus Express, Curiosity, 4 Vesta, 1 Ceres...
Ak sa chcete dozvedieť viac o skvalitňovaní informácií o slnečnej sústave na Wikipédii, pozrite sa na WikiProjekt:Slnečná sústava.

Ostatné portály