Vitaj! Ak si v tomto skvelom projekte nováčik, chceš pomôcť, ale ešte nevieš ako, v sekcii Užitočné stránky sme pre teba pripravili zoznam článkov, ktoré ti pomôžu začať. Okrem užitočných stránok sa tu dozvieš aj o momentálnom dianí na slovenskej Wikipédii (v sekcii Čo sa deje) a takisto aj o dianí v slovenskom aj svetovom wikimedickom hnutí (v sekcii Aktuality). Na konci nájdeš sekciu Tip mesiaca, ktorá každý mesiac prináša zaujímavé tipy. V prípade nejasností smelo oslov nasledujúcich redaktorov (najlepšie bude, ak sa najprv prihlásiš).
4. 11. 2019 – Na Wikimanii 2019 v Štokholme zorganizovala európska digitálna platforma pre kultúrne dedičstvo, Europeana, viacero stretnutí vrátane inaguračného stretnutia s národnými knižnicami ohľadom využitia Wikiúdajov a softvéru Wikibase, na ktorom Wikiúdaje bežia. Tridsiati zástupcovia inštitúcií z troch kontinentov diskutovali o tom, ako sa dajú Wikiúdaje a Wikibase využiť v týchto inštitúciách a o budúcom smerovaní ich využitia. Detaily nájdete v septembrovom vydaní The Signpost.
30. 10. 2019 – Medzi 4. až 11. októbrom 2019 sa uskutočnila výzva She Did It. Zámerom tejto súťaže bolo zlepšenie a zvýšenie obsahu o ukrajinských ženách na Wikipédii.
28. 10. 2019 – Prieskum k zoznamu prianí komunity 2020 (Community Wishlist Survey 2020) je otvorený od 21. októbra do 11. novembra. Táto každoročná anketa slúži na pridávanie návrhov na funkcie a zmeny, na ktorých bude tím Community Tech následne pracovať. Okrem pridávania je možné návrhy ostatných komentovať a prepracovať a tým ich vylepšovať. Tohtoročný, v poradí už piaty prieskum sa mierne líši od tých predošlých. V minulosti mohli byť návrhy ohľadom akejkoľvek funkcie alebo problému a tím Community Tech riešil top 10 prianí s najvyššími počtami hlasov. Tento rok sa tím zameria len na newikipedické projekty (teda všetky wikimedické projekty okrem Wikipédie) a riešiť bude len top 5 prianí z prieskumu. Dôvodom zmeny je, že charakter prieskumu zvykol prioritizovať najväčší projekt (Wikipédiu), čo spôsobilo, že veľa prianí menších projektov sa nikdy nedostalo do konečnej top desiatky. Keďže tím Community Tech je zameraný na komunitu, chce podporiť všetky projekty. V nasledujúcom roku (2021) sa prieskum pravdepodobne uskutoční v tradičnom formáte. Fáza na predloženie návrhov, ich prediskutovanie a prepracovanie trvá do 11. novembra. Následne tím Community Tech návrhy preskúma a zorganizuje (5. až 19. november). Hlasovanie o návrhoch sa uskutoční medzi 20. novembrom a 2. decembrom a výsledky budú publikované 6. decembra 2019. Všetky fázy prieskumu začínajú a končia o 18:00 UTC. Stránku prieskumu nájdete na Mete, k dispozícii je aj česká verzia.
27. 10. 2019 – Dňa 26. októbra 2019 došlo večer po 20. hodine k premenovaniu hlavného diskusného priestoru slovenskej Wikipédie „Krčmy“ na „Kaviareň“. Výber nového názvu prebiehal v Krčme medzi májom a júlom 2019. V prvom hlasovaní, v ktorom boli tri návrhy na nové meno hlavného diskusného priestoru, dostala „Kaviareň“ 9 hlasov z celkových 14. Štyria redaktori hlasovali za „Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej“ a jeden hlas dostala možnosť „Pri stole“. Po skončení prvého hlasovania o novom názve sa konalo druhé, a to o odsúhlasení názvu „Kaviareň“. 14 redaktorov hlasovalo za, štyria proti a traja sa zdržali hlasovania. Slovenskou Wikipédiou sa inšpiroval aj slovenský Wikislovník, ktorý tiež zmenil názov hlavného diskusného priestoru z „Krčmy“ na „Kaviareň“.
22. 10. 2019 – Výsledky Wiki miluje pamiatky 2019 boli zverejnené. V tomto ročníku bolo celkovo nahraných 1063 fotografií. 10 víťazných snímok, ktorých autori dostanú od Wikimedie Slovensko hodnotné ceny, postupuje do medzinárodného kola súťaže.
Ako zistiť, že wikilink smeruje na rozlišovaciu stránku alebo presmerovanie
Niekedy sa stáva, že pri pridávaní wikilinkov omylom vložíte wikilink na rozlišovaciu stránku, čo spôsobí, že sa čitateľ nedostane priamo na stránku termínu, ale musí nájsť správny význam na rozlišovacej stránke. Niekedy potrebujete odkaz priamo na danú stránku (napr. v zoznamoch), preto potrebujete vedieť, či wikilink neodkazuje na presmerovaciu stránku.
Kontrolu wikilinkov si môžete uľahčiť vďaka ich zararbovaniu, rozlišovacie stránky sa sfarbia nazeleno a presmerovacie stránky naoranžovo.
Pre zapnutie funkcií choďte do Nastavení a v sekcii Nástroje pod Redaktorským rozhraním zakliknite možnosť Zafarbiť wikiodkazy smerujúce na rozlišovacie stránky. a Zvýrazňovať presmerovania. Teraz by sa vám tento wikilink na rozlišovaciu stránku mal zobrazovať nazeleno a tento wikilink na presmerovaciu stránku naoranžovo.