Portál:História
![]() |
Historický portál | ||||
![]()
|
![]()
3. november
Odporúčaný článok ![]() Dejiny Pitcairnových ostrovov siahajú až k prvému osídleniu Polynézanmi v 11. storočí, kedy sa usadili na ostrovoch Henderson a Pitcairn, kde vybudovali prosperujúcu spoločnosť. Polynézania sa na ostrovoch vyskytovali približne štyri storočia a potom ich z neznámych príčin opustili. Prvým Európanom, ktorý sa na ostrovoch objavil, bol Pedro Fernandes de Queirós, ktorý objavil a pomenoval dva z ostrovov, ale dnes nie je jasné, ktoré to boli. Počas 17. a 18. storočia boli postupne objavené a pomenované všetky štyri ostrovy: Oeno v roku 1606 Pedrom Fernandesom de Queirós, Pitcairn v roku 1767 Philipom Carteretom (možno už v roku 1606 Pedrom Fernandesom de Queirós), Ducie roku 1791 Edwardom Edwardsom a Henderson v roku 1819 Jamesom Hendersonom (možno však už v roku 1606 Pedrom Fernandesom de Queirós). Keď Polynézania z Pitcairnových ostrovov odišli, zostali ostrovy neosídlené až do roku 1790, kedy Pitcairnov ostrov objavila skupina tvorená britskými vzbúrencami z HMS Bounty a Tahiťanmi. Stáli kolonisti sa usadili iba na Pitcairne, ostatné ostrovy zostali neobývané. Briti, ktorí prežili, a ich potomkovia na ostrove žili až do roku 1808, kedy ostrov objavili americkí veľrybári, v roku 1814 osadníkov objavili aj Briti. Pitcairnská kolónia sa rozrastala a pre preľudnenie sa osadníci v roku 1831 presťahovali na Tahiti, ale čoskoro sa vrátili. V roku 1856 osadníci odišli na ostrov Norfolk, kde však väčšina už natrvalo zostala a na Pitcairn sa po niekoľkých rokoch vrátil len zlomok z nich.
Vybraný citát
Kategórie
Články Archeológia – Dejiny – História – Historiografia – Filozofia dejín – Dejepis – Pomocná historická veda – Historik – Historický prameň Dejiny vedy (medicíny, fyziky) – Dejiny filozofie – Dejiny umenia (hudby, literatúry, filmu) – Dejiny náboženstva (islamu)
Vedeli ste, že...
Obrázok Horná časť stély Chammurapiho zákonníka na ktorej je zobrazený boh Šamaš predávajúci „pastiersky úrad” Chammurapimu.
Najnovšie články Bitka pri Nikopole · Dejiny využitia elektrickej energie na Slovensku · Bitka pri Selezivke · Bitka pri Antonove · Útok na Smaľavičy · Čou En-laj · Bitka pri Perekalje · Martin Homza · Petr Sommer · Bitka pri Ternovej · Útok na Chojniky · Lampros z Erythrai · Prepad mosta na rieke Ptič · Jicchak Herzog · Vojtech Blanár · Július Alapy · Bitka pri Baťovanoch · Dionýz Gürtler · Julián Šimko · Prepad pri Lojeve · Prepad pri Bjesujeve a vypálenie Maloduši · Dlhý pochod (armáda) · Aristoxenos z Tarentu · Socha Krista Spasiteľa a Krížová cesta v Haniske · Kronika Vavřince z Březové · Vavřinec z Březové · Seminár Manfreda Wörnera · Pavel Mičianik · Ján Talafús z Ostrova · Knauzova kronika · Pamätihodnosti z čias panovania cisára Žigmunda · Eberhard Windecke · Mária Krescencia zo Seilernu · Menkaure · Bitka pri Čremošnom · Ivan Mrva · Mentuhotep II. · Jacqueline Zičiová · Kronika Bartoška z Drahoníc · Zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut
Slovenská história ![]()
|
Pozri aj: WikiProjekt História
Vytvoriť: Dejiny Poľska
Rozšíriť: Légia Kondor, Rumunská revolúcia v roku 1989
Upraviť: Americká občianska vojna, Berlínske krízy
Prírodné a technické vedy, veda a technika
Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť
Krajiny a regióny