Portál:História
![]() |
Historický portál | ||||
![]()
|
![]()
19. november
Odporúčaný článok ![]() Dejiny Ukrajiny sa začínajú príchodom neandertálcov, pravdepodobne z Kaukazu a Balkánskeho polostrova, datovaným do obdobia pred 150 000 rokmi. Predpokladá sa, že poľnohospodárstvo na území dnešnej Ukrajiny vzniklo na prelome 5. – 4. storočia pred Kr. v oblasti riek Južný Bug a Dnester. Najznámejšie hospodárske kmene sa spájajú s tzv. tripolskou kultúrou, ktorá v období svojho najväčšieho rozkvetu (3500 – 2700 pred Kr.) žila v početných (600 – 700 ľudí) dedinách. Pre svoju východnú geografickú polohu bolo toto územie často centrom života kočovných kmeňov, ktoré do tejto oblasti prišli v roku 3000 pred Kr. Najstarším štátnym útvarom východných Slovanov na území Ukrajiny bola Kyjevská Rus, ktorá sa konštituovala v 9. – 11. storočí. Za jej ekonomický, kultúrny a politický rozmach sa považuje obdobie vlády Vladimíra I. Veľkého a Jaroslava I. Múdreho. V prvej polovici 12. storočia sa rozpadla na viacero štátov a definitívne zanikla roku 1240 pod náporom mongolských kmeňov. Dôležitým politickým činiteľom sa od tohto obdobia stali kozáci, ktorí sa bránil pred osmanskou hrozbou i útlakom cudzej šľachty. Ukrajina bola postupne súčasťou Poľsko-litovského štátu (1596 – 1797), Ruského impéria, Habsburskej monarchie a v roku 1917 sa stala republikou Sovietskeho zväzu, od ktorého vyhlásila nezávislosť 24. augusta 1991.
Vybraný citát
Kategórie
Články
Vedeli ste, že...
Obrázok Židia zajatí nacistickými jednotkami SS a SD po povstaní vo varšavskom gete. Jedna z najznámejších fotografií druhej svetovej vojny bola pôvodne priložená k správe veliteľa Jürgena Stroopa z mája 1943 pre Heinricha Himmlera s textom: „Násilne vyhnani z bunkrov.“
Najnovšie články Rod Derzsy · Si vis pacem, para bellum · Lübecké právo · Mier z Brétigny · Judita Mária Švábska · Wu Pang-kuo · Alexios III. (Byzantská ríša) · Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki · Eastbourne Pier · Karel Durman · József Demmel · Château de Roquetaillade · Slovenské národné povstanie v Trnave · Château de Pierrefonds · Mitanni · Château Porgès de Rochefort-en-Yvelines · Katarína Nádaská (historička) · Dejiny Škótska · Budínsky ejálet · Boje o Ostrô · Ejálet · Sandžak (administratívna jednotka) · Vezír · Príčiny prvej svetovej vojny · Safíjovská ríša · Boje o Telgárt · Wang Čchi-šan · Château d’Anet · Villa del Balbianello · Ivan Kurťak · Noël Alexandre · Slovenské národné povstanie na Spiši · Věra Šťovíčková-Heroldová · Château de Ferrières · Izakovič · Slovenské národné povstanie v Ružomberku · Tímúrovská ríša · Zlyhanie Slovenského národného povstania v Nitre · Boje o vstup do Turčianskej kotliny · Bábur
Slovenská história ![]()
|
Pozri aj: WikiProjekt História
Vytvoriť: Dejiny Poľska
Rozšíriť: Légia Kondor, Rumunská revolúcia v roku 1989
Upraviť: Americká občianska vojna, Berlínske krízy
Prírodné a technické vedy, veda a technika
Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť
Geografia