Preskočiť na obsah

Portál:História

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 1 785 článkov.


Historický portál
Hérodotos
Hérodotos
Leopold von Ranke
Leopold von Ranke

História (zo starogr. ἱστορία historia – „skúmanie, poznanie minulosti“) je reálny proces vývoja ľudskej spoločnosti od najstarších čias až po súčasnosť. Výraz označuje aj spoločenskú vedu zaoberajúcu sa skúmaním a poznávaním minulosti s cieľom poskytnúť pravdivý obraz o dejinách ľudstva.

Historik využíva pri svojom výskume historické metódy, pričom pracuje s historickými prameňmi, ktoré podrobuje kritike a výkladu prostredníctvom pomocných vied historických. Dejepis je aplikovaná historická veda zameraná pre potreby pedagogiky. Prehľad historického bádania sa označuje ako historiografia.

Historický index (22. október - 9039 článkov)
? ! 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A Á B C Č D Ď E É F G H CH I Í J K L Ľ M N Ň O Ó Ô Ö P Q R S Š Ş T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Refreš
22. novemberupraviť
Mária de Guise

Odporúčaný článokupraviť
Budovanie Metropolitan Railway. V pozadí je vidno stanicu King's Cross.
Budovanie Metropolitan Railway. V pozadí je vidno stanicu King's Cross.

Londýnske metro (angl. London Underground, hovorovo the Tube) je najstarší podzemný dopravný systém na svete. Prvý podzemný úsek bol odovzdaný do prevádzky už v druhej polovici 19. storočia, konkrétne v roku 1863.

Začiatok budovanie železníc vo Veľkej Británii sa datuje na začiatok 19. storočia. V roku 1854 bolo na okraji centra mesta postavených dovedna šesť železničných terminálov: London Bridge, Euston, Paddington, King's Cross, Bishopsgate a Waterloo. Jediná stanica, Fenchurch Street, sa nachádzala priamo v City of London. V tomto období nastal veľký nárast dopravy, keďže cestujúci prichádzajúci do mesta vlakom sa ďalej presúvali po cestách do svojej destinácie v centre mesta. Prvý návrh prepojiť City of London a železničné terminály podzemnou železnicou sa objavil v 30. rokoch, avšak s touto ideou sa začalo vážne zaoberať až v 50. rokoch.


Vybraný citátupraviť
...politika sa snaží zmocniť nie samotnej histórie, ale jej interpretácie, či lepšie povedané inštrumentalizácie. Dejiny sa používajú ako nástroj vo vnútroštátnych i medzištátnych sporoch. Zbraňami sa stávajú práve prvky (miesta) historickej pamäti – pamätníky, sochy, busty, osobnosti a komemorácie historických udalostí dávno minulých aj časovo blízkych. Neraz na politických sekretariátoch iniciované komemorácie politikov, osobností, sa cez regionálne štruktúry a ďalšie prevodné páky dostávajú na námestia a následne sa dožadujú posvätenia od historikov z jednej či druhej strany (v slovenských podmienkach od Cyrila a Metodasvätého Štefana v Komárne, cez Svätopluka, Máriu Teréziu, Štúrovcov v Bratislave až k Ferdinandovi Ďurčanskému v Rajci a Jánosovi Esterházymu v Košiciach).
Štefan Šutaj (2012)[1]

Zoznamy
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty súvisiace s históriou
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému História
Vedeli ste, že...upraviť
Obrázokupraviť

Rímsky nápis v Trenčíne

Rímsky nápis v Trenčíne hlásajúci víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi počas markomanských vojen, zhotovený na prelome rokov 179/180 po Kr. na príkaz Marca Valeria Maximiana. Je najstaršou epigrafickou pamiatkou Slovenska zachovanou in situ (na pôvodnom mieste).


Najnovšie článkyupraviť

Rod Derzsy · Si vis pacem, para bellum · Lübecké právo · Mier z Brétigny · Judita Mária Švábska · Wu Pang-kuo · Alexios III. (Byzantská ríša) · Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki · Eastbourne Pier · Karel Durman · József Demmel · Château de Roquetaillade · Slovenské národné povstanie v Trnave · Château de Pierrefonds · Mitanni · Château Porgès de Rochefort-en-Yvelines · Katarína Nádaská (historička) · Dejiny Škótska · Budínsky ejálet · Boje o Ostrô · Ejálet · Sandžak (administratívna jednotka) · Vezír · Príčiny prvej svetovej vojny · Safíjovská ríša · Boje o Telgárt · Wang Čchi-šan · Château d’Anet · Villa del Balbianello · Ivan Kurťak · Noël Alexandre · Slovenské národné povstanie na Spiši · Věra Šťovíčková-Heroldová · Château de Ferrières · Izakovič · Slovenské národné povstanie v Ružomberku · Tímúrovská ríša · Zlyhanie Slovenského národného povstania v Nitre · Boje o vstup do Turčianskej kotliny · Bábur

Slovenská históriaupraviť
ĺink=Štátny znak Slovenska
ĺink=Štátny znak Slovenska

Dejiny Slovenska

Pravek
najstarší paleolit · starý paleolit · stredný paleolit · mladý paleolit · neskorý paleolit · mezolit · neolit · eneolit · stará bronzová doba · stredná bronzová doba · mladá a neskorá bronzová doba · halštatská doba
Protohistorické obdobie (včasná doba dejinná)
laténska doba · rímska doba · včasnoslovanské obdobie · Avarský kaganát · Samova ríša
Historické obdobie
Stredovek
Nitrianske kniežatstvo · Veľká Morava · Uhorsko
Novovek (1526 – 1918)
habsburská monarchia · Rakúsko-Uhorsko · formovanie moderného slovenského národa
Moderné dejiny (1918 – súčasnosť)
Prvá česko-slovenská republika · Druhá česko-slovenská republika · Slovenská republika rokov 1939 – 1945 · Československý národný výbor/Dočasné štátne zriadenie · Československá socialistická republika · Česká a Slovenská Federatívna Republika · Slovenská republika


Ďalšie články v kategóriách:

Správcovia portáluupraviť
  • Portál História založil 8. februára 2007 - Wizzard
Potrebujeme aj Tvoju pomoc pri tvorbe a úprave nasledujúcich článkovupraviť